DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.03.2021 12:55:06 

Každý něco umíme‚ jenom o tom někdy nevíme

Háčkování‚ dečky‚ různé
 

 

7.10.2014 - pro malou drůžičku na svatbu jsem uháčkovala košíček, který nakonec ovšem zůstal doma, protože obyčejně se "musí" na něco zapomenout, tak košíček zůstal jen tak pro radost a mám jej vystavený ve své vitríně.

 

Protože si píšete o návody na tyto klobouky, doplňuji tímto, že hodně návodů najdete na těchto stránkách - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Klobouky%2C_barety%2C_popisy_70_leta%2C_stale_aktualni/ - , ale červený a modrý klobouk je opravdu velmi jednoduchý, tak aspoň na tyto klobouky bude návod i zde.

Použitá příze ELIAN lady- modrý klobouk a ELIAN klasik - červený klobouk. Je to silnější příze, návin 125 m na 50 g a háček číslo 3,5. Můžete použít i jinou silnější přízi, nebo vlnu. Začínáme háčkovat 5 ř.o., která spojíme do kruhu a uháčkujeme 12 kr.sl., v každé další řadě přidáváme rozděleně vždy 6 kr.sloupků. Háčkujeme dýnko do potřebné výše, tady je uháčkováno celkem 15 řad až máme  90 kr.sl, případně přidáme ještě jednu na 96 kr.sl. Potom háčkujeme rovně 9 řad polosloupky a ještě 2 další řady na zpevnění krátké sloupky. V další řadě tj. 27. řada budeme háčkovat již opět polosloupky a do každého 5. kr.sl, vždy 2 polosloupky, tím se nám rozšíří okraj klobouku. V další řadě 28. opět háčkujeme do každého 6 polosloupku - vždy dva polosloupky, 29. - 31. řada háčkujeme bez přidávání a zakončíme 32. řadou, kterou háčkujeme krátké sloupky na zpevnění okraje. A tím máme klobouk uháčkovaný a nyní podle své fantazie doplníme mašličkou. Háčkujeme na 10 ř.okách pouze krátké sloupky do potřebné výše, záleží jak chceme mít velkou mašli, sešijeme a dáme sponu a přišijeme na klobouk. Na kvítko si uháčkujeme 12 ř.ok, a háčkujeme první lístek - 1 kr.sl, 1 polosl, 7 dl.sl. a kr.sl. do dalšího ř.o. s původních 12 ř.ok, uháčkujeme 11 ř.o. a opět háčkujeme lístek - takto uháčkujeme celkem 6 lístků, které budeme obháčkovávat krátkými sloupky, aby bylo kvítko plastické budeme jednu polovinu háčkovat pouze za zadní nit. Možná to píši trochu nesrozumitelně, ale to kvítko se Vám samo vyloupne z těchto zmatečných popisů, které jsem použila. Vkládám popisek kopretiny z internetu, podle kterého jsem dělala kvítko, ale jen ze 6ti lístečků. Tak a to je všechno, ať se Vám daří, jistě se Vám bude takový klobouček ještě hodit, protože zima bývá někdy dost dlouho a je lépe mít všechny své nápady a myšlenky pěkně v teplíčku schované.  

 

Na velikonoční háčkování je ještě trochu čas, ale na čepice a klobouky - těch není nikdy dost - ten čas je, protože zima je tento rok protivná a vklezlá, tak jsem uháčkovala dceři několik klobouků, aby nemusela kupovat. Všechny klobučky jsou opět háčkované pouze z polosloupků, příze silnější dvojmo, háčkem 4-8, ozdobené plastickou květinou, tj. obháčkované za zadní nit krátkými sloupky a na modrém klobouku je uháčkovaná mašlička do spony, kterou jsem měla koupenou již velmi dávno a teprve teď přišla k užitku. A může být ještě stále zima. 

 

 

Přeji všem návštěvníkům krásné velikonoce, hodně sluníčka a jarní pohody.                                                

Do našeho "Ženského klubu" -  http://club.blog.cz/ - jsem poslala popis, ale pak jsem zjistila, že je tam několik nepřesností, tak dávám znovu opravený popis na moje kuře, abyste si mohli na příští rok nachystat pro koledníky.

Jak se říká kuře 100x jinak, tak tentokrát jsem zkoušela "háčkované nadívané kuře".  Není to nic složitého, protože jsem to uháčkovala za večer, druhý den naškrobila a ještě zkusila dát dohromady popisek. Potřebujeme žlutou, červenou, zelenou a bílou přízi Sněhurka a polystyrénovou kouli 3 cm. Háčkujeme z polosloupků, takže to vcelku dobře přibývá.
Žlutý vršek - 5 ř.o. spojit do kroužku, 1.ř - 12 polsl., 2.ř. - 24 polsl. pak přidáváme v každé řadě rozděleně 4 polsl - 3. - 5.ř až máme 36 polsl, 6. - 9.ř. háčkujeme rovně, vložíme polystyren kouli a 10.ř sháčkujeme každé 3. a 4. oko, máme 28 polosl., 11.ř  sháčkujeme 4. a 5. polosl. tak aby nám zůstalo 22 polosloupků. Nyní obrátíme práci a háčkujeme nopky (2 ř.o. a 5 dl.sl. nedoháčkovat a pak sháčkovat všechny najednou, jedno ř.o.  a krátký sl. do dalšího polosl. Nopky háčkujeme po celé řadě, nopky vyjdou 11x.  Uháčkujeme celkem 5 řad nopek a pak obháčkujeme krátkými sl. 3 řady (máme 54 kr.sl.). Uháčkujeme hřebínek a zobáček, místo očí přišijeme malé černé knoflíčky. (Hřebínek háčkujeme z obloučků - kr.sl., polosl., 3 dl.sl., polosl., kr.sl. - 3x, na zobáček jen jeden oblouček)
Spodní bílý díl - 5 ř.o.spojíme, 1.ř. - 12 polosl, 2.ř - 24 polosl., 3. - 8. ř. přidáváme rozděleně 6x kr.sl. v každé řadě, až máme 60 kr.sl., háčkujeme rovně do 14.ř. - 15.řada - háčkujeme obloučky z 5 dl.s., nad třetím sl. uděláme pikotku ze 3 ř.o. - celkem 15x.
Zelenou barvu připevníme do třetí řady a háčkujeme polosloupky, do každého 3 uháčkujeme dvakrát, háčkujeme 3 ř. rovně, 4.ř. uháčkujeme ozdobně zpětnými krátkými sloupky.
Zoubky můžeme ozdobit korálkama, nebo taky ne, pokud nemáme.
A do kuřátka vložíme čokoládové vajíčko - "nádivku" a máme nachystané pro koledníky "Nadívané kuře".

 

 

                                                     

Uvidíte zde jen část mé tvorby, ostatní budou na rajčeti, až si vytvořím fotoalbum, kde budu postupně vkládat všechny své výrobky. Většinou jsou to originály, takže popisy budou jen obecné. Ostatně někdy stačí jen fotografie a šikovné ruky a pak se vše podaří k naší spokojenosti.

 

jehelníček a špendlíkovníček, vlastní výroba, protože špendlíky byly stále na zemi a jehly zase nebyly k nalezení

košíčkem jsem udělala radost své kolegyni, když odcházela do důchodu, ale to už je dávno.

jarní dekorace, košíček s narciskama

opět jarní dekorace,klobouk s květinami

zašovské kytičky

karafiáty, květiny mého mládí, jako živé, že...

motýlci, jenom uletět...

ozdobné kroužky na prostírání 

dečka na noční stolek

                                            

dečka z motivků na konferenční stolek, tuto mám v oblibě a dávám na svátky a vyjímečné příležitosti

tato dečka se nalezla v jednom domě na opravu a po renovaci, vypadá jako nová

 kulatá dečka na konferenční stolek

kulatá dečka s motivkem konvalinek

                                                      

není to úplně všechno, ale na ukázku to dneska stačí, oddělení perlami naznačuje, že to jsou opravdu velmi zdařilé výrobky, které mám ráda...