DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.03.2021 12:55:06 

Každý něco umíme‚ jenom o tom někdy nevíme

Vánoční háčkování

 

 

Přeji všem návštěvníkům v nastávajícím vánočním čase pohodu, zdraví, spokojenost a do nového roku hodně šťastných kroků.

 

 

 

Tento rok jsem opět dělala andílky, ale nic nového, stále jsou v oblibě loňské vzory.  Přesto se mi podařilo udělat jednoho andílka zcela nového, je vysoký 40 cm, popis jsem našla na internetu na nějakých polských stránkách, tak jsem si ho uložila a po chvilkách háčkovala. Je to trošku složitější, ale výsledký efekt opět nádherný. Proto přijměte i přáníčko s tímto novým andílkem všichni, kdo navštíví opět moje stránečky.

                                              

Tento rok uspěla i dcera se svými vyšívanými ozdobami, které jsou na první fotografii v pravém rohu a na druhém fotu hned vlevo. Ani jsem nestihla zdokumentovat ostatní účastníky těchto trhů, protože trhy probíhaly v našem novém domečku tradic, který se otevíral tento rok a byl tam opravdu nával, každý chtěl být všude a u všeho. Osobně se mi líbil tento šicí stroj, ale taky spousta jiných věcí, které snad někdy stihnu vyfotit a dát na obdiv ostatním. Ještě bych chtěla vyfotit domeček, ale někdy později.

 

No a toto je mých 13 andělů, 2 jsou už v Itálii, další dva jako dárek, takže dohromady jich bylo 17. A protože kovářova kobyla chodí bosa, já si musím ještě dodělat, abych mohla nazdobit svoje okna.  

 

Malé ohlédnutí jedné z vánočních akcí v naší malé obci. Konalo se 3.12.2011 na Orlovně.

Bylo to moc pěkné, akorát sál byl malý a návštěvnost byla obrovská. Po zpívání všech sborů a sborečků, šly děti z Mateřské školy s lucerničkami rozsvítit vánoční strom, který byl před Orlovnou. Zatím jsem nestihla vyfotit, ale snad se mi někdy podaří a doplním o další foto.

 

 

 

 

Slíbila jsem, že udělám popisy na vánoční zvonečky, které jsem měla vloni v okně, tak tady jsou. Doufám, že pro mnohé to bude hračka, ale pro jistotu, jsem udělala i nákres, takže s popisem psaným a náčrtkem přímo na zvoncích se Vám to určitě podaří. No a dohotovení, záleží na vkusu a barvě, kterou máte rádi.

Popis zvonečku č.1.

Začátek háčkujeme z 5 ř.ok (ale necháme si ještě asi 30 cm volný konec na uháčkování poutka ze 20-30 ř.ok, který háčkujeme až jako poslední) spojíme do kruhu a uháčkujeme 18 dlouhých sloupků. 2.ř. Do každého dl.sl. háčkujeme oblouček z 10 řet.ok a krátký sl. do dl.sl.předcházející řady, končíme 5 ř.ok a 4xnahoz. dl.sl. (Každou řadu končíme tímto způsobem). 3.ř. obloučky ze 3 ř.ok, kr.sloupek do 10 ř.ok předcházející řady. 4.-6.ř. obloučky z 5 ř.ok a kr.sl. 7.ř. do každého obloučku předcházející řady háčkujeme velké oblouky z 30 ř.ok - tak že po uháčkování 28 ř.ok připojíme do 3.ř.oka a ještě uháčkujeme 2 ř.o. a kr. sloupek , poslední oblouk háčkujeme 15 ř.ok a 7x nahoz. dl.sl. a 2 ř.oka, přejdeme pevným okem do další řady. 8.ř. sháčkujeme tyto velké oblouky - obloučky ze 4 ř.ok. 9.-10.ř. háčkujeme obloučky z 5 ř.ok. 11.-12.ř. háčkujeme obloučky ze 6 ř.ok. 13.ř. Do posledních obloučků háčkujeme 4 polosloupky, pikotku ze 4 ř.ok. a 4 polosloupky.

 

Popis zvonečku č.2

Opět spojíme 5 řet.ok do kruhu (opět pamatujeme na poutko) a uháčkujeme 24 dl.sl. 2.ř. do každého dl.sl.předcházející řady háčkujeme dl.sl. a řet.oko 24x. 3.ř. háčkujeme do každého dl.sl. a řet.oka - krátké sloupky - 48x. 4.ř. obloučky z 5 ř.ok do každého 3 kr.sl. - máme 16x oblouček. 5.ř.  pod obloučky háčkujeme 3 spojené 3x nahozené dl.sl. a 5 ř.ok. 6. a 7.ř. obloučky z 5 ř.ok a kr.sl. pod oblouček předcházející řady. 8.ř. opět háčkujeme jako 5.ř. tj. 3 spojené 3x nahoz. dl.sl. a obloučky z 5 ř.ok. 9.ř. obloučky z 5 ř.ok a kr.sl. 10.ř. obloučky ze 6 ř.ok a kr.sl. 11.ř. do obloučků předcházející řady háčkujeme 4 polosl., pikotku ze 4 ř.ok, 4 polosloupky.

Zvonečky škrobím aby držely, protože je to dost velká a křehká plocha, ředěným Alba efektem - 2/3 škrobu a 1/3 vody, pokud po prvním škrobení není dostatečně zvonek naškrobený, dám ještě jednou škrobící lázeň.

Na vypínání těchto zvonků se dá koupit polystyréhový zvoneček, někde v papírnictví, nebo i v květinářství, případně hobby-kreativ. Zvoneček by měl být 9cm průměr a 9 cm vysoký, jsou různé druhy, některé jsou nahoře štíhlejší, některé oblejší, takže záleží na tom jaký zvonek chcete mít.

Do těchto zvonků jsou ještě obháčkované polystyrénové kouličky průměr 2 cm a k tomu "šňůrka" na připevnění ze 60 ř.o. zpevněná buď pevným okem, nebo krátkými sl. Lehce naškrobíme a přišijeme.

No a dokončení a ozdoba záleží na fantazii každého z nás.

Přeji hodně úspěchů a určitě do vánoc ještě nějaký ten zvonek stihnete.

 

 

 

Už vyrábím vánoční andílky, první dva, které byly na zakázku, máte na této fotografii. Ještě jich mám dělat 15, což je opravdu dost, protože se vánoce kvapem blíží, mám co dělat, abych to stihla. Ale snad se to do vánoc podaří. Akorát jsou problémy s vlasama, protože blond příčesky nikde nejsou, takže budu muset improvizovat.

Tento rok jsem opravovala i vánoční ozdoby do našeho kostela. Dvakrát jsem je musela oprat, protože i když se to nezdálo, tak byly opravdu špinavé. Posuďte sami.

Takto vypadaly ozdoby ještě před praním.

No a takto jsou nachystané, jenom pověsit na stromeček.

 

 

Tento stromeček patřil taky do kostela, ani jsem nevěděla, že mám i tuto fotografii.  

Konečně mohu ukázat výzdobu v našem kostele. Vyfotil Mirek K., který také pomáhal při výzdobě kostela. Není tam sice detail zvonečků a hvězdiček, ale celkový dojem působí jemně a krásně se hodí do kostela.  

 

 

 

   

Zjistila jsem, že podle návodu, který jsem dala do fotogalerie na andílky se to opravdu nedá moc dobře udělat, tak jsem zhotovila nový popis na tři andílky, které jsem vymyslela a udělala. Takže ve fotogalerii budou nové přesné popisy, protože já sama jsem chtěla dělat další andílky, ale moc to nešlo, tak jsem musela uháčkovat další a při háčkování jsem dělala i popisy. Mám andílky v okně a protože okolo našeho chodí maminky s dětma na "kopeček" sáňkovat, tak se vždycky staví u našeho a dívají se do oken a chtěli by taky takové andílky, ale já zatím nemám na rozdávání, snad příští rok. Budu muset udělat nějakou zásobu, protože dětičky jsou velice milé a mají kouzelné otázky, na které se někdy nedá ani odpovědět. No a teď si můžete zkusit udělat andílky taky a pokud to nestihnete tento rok, tak určitě do příštích vánoc to zvládnete. Jsem zvědavá, jestli se mi někdo ozve a pošle foto andílka, který byl uháčkovaný podle nových návodů. Hodně trpělivosti a zdaru při háčkování.

 

 

Venku sice už nepadá, ale dělala jsem úplně nejjednodušší vločky, jaké jsem mohla udělat.

Návod: 6 ř.o. jsem spojila do kruhu, do tohoto kruhu jsem uháčkovala 24 dl.sl., další poslední řada  - 11 ř.ok + dalších 5 ř.o. vrátila jsem se do prvního z pěti ř.o. a udělala pevné oko, znovu 5 ř.o. opět do prvního pevné oko a ještě jednou 5 ř. ok a pevné oko do prvního ř.o., 10 kr.sloupků do prvních 11 ř.o., kr.sl. do druhého dl.sl. v kolečku, další kr.sl. do dalšího dl.sl. a teď již háčkuji 10 ř.o. a znovu 3x po 5 ř.o. spojených v jednom místě. tak háčkuji po celém obvodu 24 dl.sl. až mám vločku hotovou. Na prvním obrázku vidíte, že záleží také na pečlivém vypnutí těchto vloček, pokud chci z toho udělat trojrozměrné vločky. Dvě vločky přeložím a na třetí vločku - prostřední -  přišiji uprostřed a ve dvou nejvyšších místech. Mohu ozdobit perličkou, ale není nutné.

Na čtverečkovaný papír jsem si udělala kružítkem kolečko, aby se mi to lépe vypínalo.

Vločky jsou velmi jednoduché a vypadají hezky i samostatně. Tyto vločky jsou opravdu velmi rychlé, za večer se jich dá udělat opravdu mnoho. Určitě to zkuste a nebudete litovat.

 

 

 

                                                                                              

Dělala jsem nové andílky, podle zahraničních obrázků, byla to fuška, ale jsou na světě, postupně budu přidávat i popisy, ale některé budou jen pro pokročilé, já sama jsem měla co dělat, abych to opravdu zvládla. Posuďte sami...

Tyto dva andílci jsou z mé vlastní představy, ovšem inspirace byla dle zahraničních andílků, které budou budou opět ve fotogalerii na rajčeti, abyste mohli porovnat, jak se mi to podařilo. Ve fotogalerii (jinak adresa http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/)  bude i postup, téměř na všechny andílky, takže snad to do vánoc ještě stihnete.

A tento andílek je poněkud větší a je i s andělskou trubkou.

Dělala jsem i nový adventní věnec a další nové ozdoby do oken. Chtělo to změnu tento rok a proto je všechno laděné do fialové barvy. A zkusila jsem i prostorové vločky.

   

Máte opět něco nového, ostatní háčkování bude i s návody na nové andílky, jak jinak než na rajčeti - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/ -

 

 

 

                                                   

 

Protože je nejvyšší čas, abychom mysleli na vánoční svátky, budu postupně nahrávat fotografie vánočních ozdob, které dělávám. Asi nejvíce bylo vloček a zvonečků, když jsem dělala pro vánoční výzdobu v našem kostele. Uháčkovala jsem 170 vloček, a 150 zvonečků. Začala jsem už na jaře a měla jsem co dělat, abych to do vánoc stihla. Akorát se to fotilo dost špatně, takže fotky nejsou momentálně nikde k vidění. Snad tento rok se mi podaří vyfotit lepší foto.

Aspoň pár ukázek toho, co mám ještě doma, andělíčky budu muset udělat znovu, protože jsem všechny rozdala.

 

Tento betlém je malovaný na hedvábí, opět práce mé dcery. Dáváme ho obyčejně do okna, nebo jen tak pověsíme na stěnu v období vánoc.

 

Stromeček jsme měli laděný do modré a bílé barvy, ale tento rok to možná změníme, ještě nevím jak, ale v každém případě to chce změnu.