DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.03.2021 12:55:06 

Každý něco umíme‚ jenom o tom někdy nevíme

Halenky‚ svetříky a dětské háčkování

 

15.5.2015 - celou zimu jsem při dlouhých večerech něco pořád "haklovala", měla jsem rozdělaných spoustu věcí a když jsem si chtěla tzv. odpočinout od svatebního háčkování, tak jsem vzala opět něco jiného a háčkovala jsem další věcičky pro dětičky. Zkusila jsem nádhernou 3D deku z motivků kosočtverce, neutrální barvy, aby byla vhodná jak pro holčičky, tak pro chlapečky. Návod byl jen v hebrejštině, ale nákres je stejný ve všech "řečích", tak přikládám i menší popis, kdyby snad chtěl někdo udělat radost nastávající mamince. Určitě by se líbila deka i v jiných pastelových barvách, záleží na oblibě a hlavně na zručnosti pletařek. Uháčkovala jsem na ozdobu růžového a bleděmodrého medvídka, podle toho, komu deka bude patřit, zda chlapečkovi, nebo holčičce. Ale když se tam našijí oba dva, tak si myslím, že to splní svůj účel taky.

 

Tento návod je celkem srozumitelný, já jsem připsala akorát řady, abych se v tom lépe vyznala.

   Na deku jsem použila dětskou přízi Baby (30,-Kč-5 dkg) , spotřeba byla trochu větší, protože deka má rozměry 120x80 cm. Koupila jsem 25 dkg bílé, 20 dkg růžové a 20 dkg bleděmodré příze (celkem 390,-Kč). Z 5 dkg - jedno klubíčko - se uháčkuje 16 ks motivků. Uháčkovala jsem napřed motivky 50 ks růžových, 60 ks bílých a 60 ks bleděmodrých a ještě 8 ks polovičních špiček růžových na vyrovnání boků. Jeden motiv jsem háčkovala 15 minut, celkově jsem věnovala jen motivkům asi 45 hodin a než jsem to sešila, protože sháčkovat motivky se nedařilo, tak to bylo opět asi 14 dní za dlouhých zimních večerů a relaxačních hodinách u televize a další týden, než jsem celou deku obháčkovala a zapošila všechny konce příze, které byly nutné, ale nebyly by pěkné, kdyby nebyly začištěné.
Deka je opravdu zajímavá, protože tvoří tzv. 3D rozměr a vypadá moc hezky.
Pokud si chcete takovou deku uháčkovat, máte možnost, dle tohoto menšího návodu, ale musíte se taky připravit na spoustu trpělivosti, bez kterých by deka nebyla uháčkovaná. Snad se někomu podaří taky uháčkovat a vybere si barvičky, podle svých představ. Je spousta nádherných pastelových barev, které se dají různě kombinovat. Vypadá sice velmi "složitě", ale opravdu jen tak vypadá, háčkují se jen krátké sloupky, buď se přidává, nebo ubírá, určitě si to zkuste a udělejte někomu radost.

 

 

 

 

24.11.2014 - a ještě přidáme něco pro malé parádnice. Pro Terezku jsem háčkovala soupravičku na vítání občánků, ale roste jako z vody, tak nevím jestli je ještě na oblékání, nebo už na dno krabice pro malé oblečení. Pro slečnu Aničku, která bude mít na vánoce jeden velký rok, jsem upletla nádherný, takový přímo ňuňavý svetřík i s čepičkou v kombinaci  s růžovobílým lemem, aby to nebylo tak fádní, čepička jen podle obrázku z internetu.  A ještě jednu soupravičku opět svetřík a čepička s melírované příze ALIZE, ze které jsem háčkovala již deku do kočárku.

Na svetřík jsem našila nádherné knoflíčky - ťapky a na botičky berušky. Soupravička byla háčkovaná jednoduchým vzorkem, který jsem již dávno použíla na kojeneckou soupravu a vzoreček byl velmi jednoduchý a jemný.

Svetřík a čepička jsou upleteny z příze LILIPUT, spotřeba byla 5 klubíček (2,5 dkg jedno klubko), na okraje jsem použila zbytek růžové a bílé "bambino", jehlice č.5 a doplnila knoflíčkama růžovýma beruškama. Ještě štěstí, že se dají koupit nádherné dětské knoflíky v různém provedení a barvě, kterou potřebujeme.

Tuto čepičku jsem viděla na internetu, ovšem bez popisu, ale nic mě neodradilo a zkusila jsem svoje umění a ono to vyšlo. Ještě jsem využila zbytky barevných přízí a upletla ozdobný copánek na jedné straně a tím jsem se vyhnula náročnému zapošívání konců přízí, kterých tam bylo opravdu dost. Čepičku jsem upletla z příze "BABY", spotřeba minimální - ze zbytků - asi celkem 5 dkg.

A poslední soupravička je už tak na půl roku, opět z melírované příze ALIZE, spotřeba 20 dkg, pletená nádherným krajkovým vzorkem, který jsem měla uložený a příležitostně nachystaný, až budu plést něco nadýchané a pěkné pro holčičku.                                                                                          

                                                                                            

 

24.11.2014 - jak jsem slíbila, zvláštní kapitolu věnuji vnučce Terezce. Opravdu jsem se těšila na vnučku, protože na malé holčičky se dá uháčkovat vše a také ušít, protože je velký výběr látek s motivky jak pro holčičky, tak pro kluky. Ale teď k tomu, co jsem vlastně nachystala. Nejprve jsem si objednala přes internet základ na koš pro mimi a k tomu i boudičku. Ale žádné zkušenosti jsem neměla a taky k tomu nebyl žádný návod, jak se co šije, jaké jsou rozměry atd. Měla jsem akorát obrázky nádherných hotových košů z internetu různého provedení, tak stačilo jen vybrat "mustr" a pustit se do šití. Takže jsem si již dříve koupila "netkanou textilii", kterou používám na zkoušku něčeho nového. Při obšívání boudičky, jsem nejprve našpendlila textilii, obstřihla jednotlivé díly a potom přiložila na látku a již se mohlo šít. Podvozek jsem nekupovala, protože mám šikovného manžela, který vyrobil z dostupného materiálu, který byl doma a kolečka použil z kočárku pro panenky po dceři. Abych pravdu řekla, byla to opravdu fuška, ale myslím si, že se podařil můj sen - vytvořit nádherné spaní pro miminko. Posuďte sami.

 Tak to je základ koše, který jsem objednala a vedle je již hotový podvozek.

Ušila jsem zrovna povlečení i na výměnu, nevím které bylo hezčí, ale mě se líbily obě dvě.

 Deka do kočárku, nebo do koše, uháčkovaná lomeným vzorem a dětskou přízí ALIZE, která vytvářela sama barevný vzor, protože byla barvená po kouskách a opravdu nádherná. Spotřebovala jsem 3 klubka po 10 dkg a měla jsem ji za týden po večerech hotovou.

Další deka do kočárku, tentokrát jsem háčkovala podle obrázku z internetu - jen tak - použila jsem přízi BABY - spotřeba asi 15 dkg bílé a 15 dkg růžové, háčkovala jsem opět po večerech, ale tuto deku jsem háčkovala trochu déle asi 14 dní. Je to háčkované z proužků, které se sháčkovaly k sobě a ještě obháčkovaly krátkými sloupky. Neměla jsem sice návod, ale pro šikulky, které by to chtěly zkusit, jsem vytvořila aspoň základní vzor, který jsem nakreslila a přiložila k původní dece z internetu a tady je k dispozici.

 

                                                                                             

Stala jsem se babičkou ze dne na den, mám 5ti letou vnučku Vandičku, kterou jsem získala tím, že si syn našel přítelkyni s holčičkou a tak jsem se mohla konečně věnovat háčkování na holčičku, o které jsem dosud jenom snila... Něco bylo uháčkované ještě vloni a něco už tento rok.

Na internetu jsem viděla nádherné rukavičky, ovšem bez popisu, takže zapojit svoji fantazii, byla k dispozici jen malá ukázka, jak se plete vzorek a upletla jsem "ježkovy rukavice". Měly úspěch, protože se s nimi dalo hrát i divadlo. Holčičky mají vždycky málo klobouků a svetříků a jiného oblečení, tak teď jsem začala háčkovat a konečně upotřebovávat všechny vlny, které jsem měla kdy nakoupené a schované v krabici na příhodnou dobu.

A na léto na dovolenou do Chorvatska, kam jela Vandička s druhou babičkou Zdenkou, jsem uháčkovala tričko a sukýnku.

 

                                                                                             

A děti se rodí pořád, tak dcera vyšívala opět křestní roušku a já jsem uháčkovala čepičku a sandálky na vítání občánků.

 

                                                                                            

Pro moje malé praneteřinky Evičku a Aničku jsem stihla ještě do léta 2013 uháčkovat nějaké trička a hlavně bikiny, které jsou opět v modě a prostě to frčí.

a pro maminku aspoň voňavý jehelníček s levandulí, když se zapíchnou špendlíky, tak to opravdu voní, protože jsem vložila usušenou levanduli v sáčku do jehelníčku.

a ještě pončo s kapucí a kloboučkem-zvonečkem

                                                                                              

7.10.2014 - tak jsem opět zde, abych dohnala vše, co jsem zameškala za téměř rok a půl, co jsem nějak nestíhala vkládat výrobky, které jsem za tu dobu upletla, nebo uháčkovala. První jsem upletla dceři svetr s nádherné vlny angora vínově červené s příletem bílé teňoučké mohérové prestigio. Spotřeba byla opravdu minimální - 20 dkg vínové a 10 dkg bílé. Svetr je velice lehoučký a hřejivý, upletený jenom hladce, protože tak nádhernou vlnu jsem nechtěla kazit nějakým vzorkem. Posuďte sami.

                                                                                              

Téměř po 15ti letech jsem vzala jehlice opět do ruky a upletla jsem tuto soupravičku pro malého Patrika a ještě několik čepiček. Rukavičky a bačkůrky, tak ty mi daly trochu zabrat, ale pak jsem zjistila, že to není tak složité a nakonec se mi podařilo dílo, jak se patří. Nechtěla jsem spíš dávat foto na své stránečky, až jsem měla hotový popis, který najdete na této adrese - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/PLETENA_SOUPRAVICKA_na_miminka/ -. Jsou tam i další popisy na čepky, které se dají různě obměňovat, tak teď je řada na ostatní pletařky, aby si to zkusily. Nejsem zvyklá dělat pletací popisy, ale doufám, že tam nic nechybí. Zejména u bačkůrek jsem měla jen obrázkový postup z internetu, takže jsem asi 4x párala, než jsem dospěla k nějakému výsledku.

detailní záběr na rukavičky a bačkůrky a ještě jednu bílou čepičku jsem uháčkovala, ta je bez popisu, protože dlouhý sloupek umí snad každý a není to vůbec nic složitého

 

 

 

Moje tvoření po delší době. Měla jsem touhu uháčkovat si halenku s irských motivků. Nejprve jsem udělala nátělník, ale zjistila jsem, že bude lepší, když halenku dodělám i s rukávkem. Tak jsem se do toho pustila a výsledek na posouzení, zda je lepší bez rukávu, nebo s rukávkem, máte možnost porovnat na dvou fotech, které vidíte. No a protože se najdou určitě šikulky, které by si zkusily halenku uháčkovat, tak jsem vytvořila jak obrázkový, tak psaný postup na uháčkování halenky. Vše najdete na této stránce - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Halenka_z_irskych_motivku/ - . Tak a už nic nebrání tomu, abyste to zkusily. Je to sice trochu náročnější, ale výsledný efekt stojí zato.

 

 

Ve Fotogalerii jsou přidány návody na všechny tři kloboučky - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Kloboucky_pro_male_slecny_na_leto/ - tak vybírejte, háčkujte, protože léto teprve bude a doufejme, že tento rok bude hezké.

 

 

Konečně jsem vytvořila popis na oboje šatičky. Popisy najdete na této adrese - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Bile_saticky_na_krest./ -          http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Saticky_-_spickovy_vzor/ - a další popisy na letní šatičky pro malé slečny  z internetu, které jsem našla a uložila pro další háčkování - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Saticky_na_leto_pro_male_slecny/ -. Doufám, že si každá babička, nebo maminka vybere pro tu svoji dívenku, co se jí bude líbit. No a kloboučky ty najdete ještě tento týden opět ve Fotogalerii, až bude hotový popis na klobouček, který je u šatiček s prolamovaným vzorkem, protože je to kombinace několika vzorů, takže ten teprve dělám.

Byla jsem pilná jako včelička a pro holčičky Aničku a Evičku od synovce a neteře jsem uháčkovala tyto nádherné šatičky i s kloboučkem. Doufám, že budu mít čas a nějak dám dohromady popisy a opět vložím na stránečky, zatím se jen dívejte.

Bílé šatičky jsou ještě se značkami, pro lepší orientaci, když jsem začala háčkovat vzorek.  Na Internetu jsem našla jednoduchý návod, který jsem si upravila podle svého a uháčkovala šatičky, tak jak se líbily mě.

 

A máme další tvoření, tentokrát jsem dělala pro Evičku, svetřík a klobouček. Svetřík je celkem jednoduchý vzorek, je s dlouhých sloupků háčkovaný do špiček. Tento vzorek určitě každý zná a klobouček jsem našla u Valinky - http://valinka.wz.cz/ - má tam spoustu nádherných výrobků i s popisem, takže můžete se podívat. A ještě jsem háčkovala žlutého medvídka, našla jsem si na mimibazaru návody  - http://www.mimibazar.cz/navody.php?user= , ale dopadl úplně jinak, ale to nevadí je taky pěkný a všem se líbí.

A medvídek, dudlík je přichycený suchým zipem a je vydělávací, to bude srandy.

 

 

No a pro Terezku jsem háčkovala ještě celou soupravičku na zimu, zatím jen obrázek, časem bude i postup.

Tady jsem si pohrála s barvičkami na okrajích, aby bylo vše sladěné jak se patří.

Zde vidíte detail čepičky, je opět ozdobená růžičkou a spirálkami a detail svetříku. Celá soupravička byla uháčkovaná opět dlouhými sloupky a vzorek je - dva dlouhé sloupky a třetí reliéfní dlouhý sloupek. Kdyby někdo nevěděl co je reliéfní sloupek, tak je uháčkovaný zepředu za dl.sloupek předcházející řady, aby byl výraznější dl.sloupek - tak první nahození se provede dvakrát a vytvoří tzv. nopku. Ale o tom budu psát až dám dohromady obrázkovou "Školu háčkování" pro začátečníky.  

 

Jak to dopadlo?

Čepička pro "Haničku" je vlastně pro Terezku a byla malá. Tak jsem udělala novou větší a snad bude dobrá. Je tady i nový popis. Samozřejmě pokud budete mít silnější přízi, tak použijete první popis a taky záleží jak máte "vyháčkovanou ruku", jestli víc utahujete, nebo háčkujete volněji. Tak zkoušejte, tak jako já....  (malá chybička opět v popisu, krajkový  vzor háčkujeme od 8.řady)

Už velmi dlouho jsem nedělala malé čepičky na opravdové miminka, takže i mistr tesař se někdy utne, vidíte sami, že ouška nejsou zakrytá, takže proto jsem udělala novou čepičku a snad Terezku zase někdy vyfotím.

 

 

Dlužím popis na modrou čepičku s růžičkou, která se všem líbila, ale já obyčejně dělám téměř vše bez popisu, jen si změřím obvod hlavičky miminka a pak vybírám vzorek, no a protože obyčejně všechno jde velmi rychle pryč, tak si jen podle fotografie, kterou si pořídím, dělám další čepky. Ale dala jsem aspoň trochu dohromady popis, tak doufám, že bude k něčemu dobrý.

 

Na prvním snímku máte popsaný začátek růžičky - aby byla plastická tak háčkuji při rubové straně jen za zadní nitku. Druhý a třetí snímek je obrázkový postup růžičky, no a čtvrtý snímek je další postup až do konce. Čepička je háčkovaná filetovou technikou, takže záleží, kolik máte oček a jaký vzorek si zvolíte. Je to jen jednoduchý návod, ale šikovné pletařky si s tím určitě poradí. Tak se pusťte do toho a dílko bude hotovo.

Obrázky si uložte do Wordu, nebo někam kam si to ukládáte a vytiskněte, aby to bylo lepší vidět. Musela jsem znovu upravit kontrast, protože by to bylo špatně čitelné.

 

A ještě jednu čepičku, kterou jsem dělala teď v pondělí a v úterý dokončila, protože háčkuji až večer - pro miminko narozené před měsícem. Ani nevím jak se jmenuje, zapoměla jsem se zeptat, maminka se jmenuje Hanka, znám ji odmala, takže jsem nazvala čepičku pro Haničku.

Tato čepička je z příze Sněhurka, na prvním snímku je popis, druhý snímek popis vzorku, třetí a čtvrtý snímek je ukázka vzorku dokola a připojování, protože vzor se háčkuje po lícové a rubové straně. Je to plastický vzor a já ho mám velice moc ráda i když jsem musela moc uvažovat, jak to udělat, abych nemusela čepičku sešívat, protože šev by určitě tlačil a pak to nevypadá ani hezky. Takže máte zase po delší době co dělat.

 

 

 

Také mívám resty, tento svetřík pro dceru jsem dokončila -  po několika letech - ale už je hotový. Dostala ho letos konečně ke svátku.  

A zase háčkuji - konečně - opět něco pro miminka. Návody na čepičku Myšák, mimi-tenisky a svetřík najdete ve fotogalerii, nebo na adrese http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/

Bylo to pro holčičku, nádherná barva meruňková.

No a už je na světě zase malý Matěj, od další kamarádky, takže mám co dělat, tentokrát to bude celá soupravička i ze svetříkem. Budu muset vybrat nějaký jiný vzorek, no uvidíme.

 

 

Popisy na klobouky a barety najdete ve fotogalerii nebo na adrese - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/ -  

Na vánoce jsem si udělala radost, konečně jsem upletla šálu a protože zbylo jedno klubíčko, tak jsem ještě uháčkovala opět klobouk, takže mám baret, klobouk a šálu. Aby mi už nic nezbylo, tak jsem napřed dělala šálu, ještě nebyla hotová, udělala klobouk a co zbylo použila na dodělání šály. Chtěla jsem se nechat vyfotit jako manekýna, ale nebyl nikdo, kdo by mě vyfotil, tak jen zase aranžmá. Snad příště.

Venku je zima, že by ani psa nevyhnal, ale když musíme jít ven, tak taková pokrývka na hlavu jistě přijde vhod každému. Já miluju klobouky a barety a čelenky. Většinou mám k tomu ještě i šálu, nebo svetr stejné barvy, ale svetry ty snad až někdy příště. Jen pár ukázek z mého šatníku, návody na tyto ukázky budou opět ve fotogalerii. Jsou to většinou návody ze 70 let, ale jsou stále aktuální a navíc velmi jednoduché. Můžete opět zkoušet.

Tento klobouk i šálu mám asi nejraději, hodí se totiž ke všemu, protože je to opravdu neutrální barva.

Tento klobouk ovšem nosím nejraději, snad protože je velmi příjemný na dotek a vlna "nekouše".

Barety a čelenky, na každodenní nosení, zvláště když není čas na úpravu vlasů.

K tomuto barevnému baretu mám ještě dělat šálu "už velmi dlouho", snad to stihnu po novém roku.

 

 

 

 

Pro naše nejmenší pár drobností

 

A máme tady další ukázky z mé tvorby, opět bez popisu, celou soupravičku jsem dělala jen dle inspirace z obrázku, kterou jsem našla již dříve na internetu, ale celkem se zdařila, přestože něco takového jsem dělala už hodně dávno. Měla jsem taky manekýnku Marušku, ta má už asi 34 let, ale je stále hodná a poslouchá a to ji zase po použití uschovám do krabice k ostatním panenkám.

                                                                                     

 

 

Všechny čepičky a botičky jsou bez popisu, inspiraci jsem našla na internetu a tak jsem opět zkoušela.

                                                                                       

                                                                                                      

Oděvní tvorba je když... mám ráda vesty, které zakryjí nějaký ten gram navíc, halenky, svetříky, topy a vše, co je zajímavé svým vzorkem, střihem, barvou. Tyto výrobky jsem háčkovala pro sebe a svou dceru. Obyčejně jsem si našla nějaký vzorek a pak jsem háčkovala a párala a zase háčkovala, až z toho něco bylo. Posuďte sami, jak se mi to podařilo. Někdy nevím, co si mám na sebe vzít, jako ženská... která už zase nemá co na sebe.

 

 

                                                                       

A to se potom krásně spinká, když máte něco pěkného a můžete snít o dalších krásných halenkách a vestičkách, které jste někde viděly .....