DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.03.2021 12:55:06 

Každý něco umíme‚ jenom o tom někdy nevíme

Svatební háčkování

 

15.5.2015 - konečně hotovo. Tento svatební set je dělaný na zítřejší svatbu 16.5.2015. Trvá to opravdu velmi dlouho, než se vše zhotoví. Začala jsem někdy v únoru, ale tento týden jsem všechno úspěšně dohotovila  a předala majitelce. Ženichovi jsem ušila opravdový žaket i s vestičkou, proužkované kalhoty, akorát kravatu jsem uvázala možná špatným uzlem, ale zkuste si uvázat takovému ženichovi kravatu, není to jednoduché. Snad přinese štěstí novomanželům a nebo aspoň kousek radosti při tom svatebním shonu, který je při každé svatbě.  

 

7.10.2014 - Po delší době jsem zhotovila srdíčko na prstýnky, už je u svého majitele a v sobotu 4.10.2014 splnilo svůj účel. Bylo celé bílé, vyšité perličkami a možnosti dvou způsobů, jak prstýnky použít. Doufám, že se všem na svatbě v Hradci Králové líbilo.

 

Uháčkovala jsem další rukavičky i s návodem, který si můžete najít na této stránce - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Hackovane_krajkove_rukavicky/.  

Jsou hezké v jakékoliv barvě, tak stačí jen uložit, vytisknout a háčkovat. Hodí se jak pro nevěsty, tak do tanečních, ale i jen tak pro lázeňské promenády.

 

 

Nevím kam bych zařadila háčkované rukavičky. Asi bych měla udělat novou sekci - elegance starých časů - ale je také nový deštníček, tak proto sem dávám i rukavičky do tanečních, které jsem v poslední době háčkovala. Některé popisy najdete přímo na těchto stránkách - http://hluzdionv.rajce.idnes.cz/Hackovane_rukavicky_pro_nevesty/ -, všechny až na ty červené, jsou opět jen tak, akorát vzorek a ostatní fantazie, které mám zatím dost. Tak se opět kochejte.

 

Jak jsem slíbila, sice trochu pokulhávám s tempem vložit něco na stránky, ale v návalu práce, to prostě nestíhám, tak na ukázku zdobení svatebního auta. Kromě nazdobeného auta, bylo opět nové srdíčko na prstýnky.

 

A byla šťastná svatba 28.4.2012.

 

Teď chystám další panenku na duben, budu zdobit opět auto, takže mám stále co dělat. Ale ještě jsem dělala jednu panenku na svatbu někam k Jihlavě, takže opět jsem vyfotila a dávám k nahlénutí. Suknička je jiným vzorkem a taky halenka a klobouček je poněkud jiná, než předcházející šatičky, tentokrát jsem si pohrála s pikotkami.

 

 

Opět nové deštníčky pro nevěstu a drůžičku. Jsou dělané pro pana fotografa, který fotí svatby. Doufám, že se budou líbit i všem ostatním.

 

A už tu máme zase období svateb, je jaro, tak jsem udělala "jarní srdíčko", na žlutém podkladě.  

 

                                                      

      

Již dříve jsem slíbila, že zde bude popis na háčkování svatební panenky, takže kdo si troufne má k inspiraci můj stručný návod, jak jsem si zaznamenala, když jsem dělala tyto šatičky. Není to složité, spíš náročné na čas, celý tento zázrak trval asi celkem 100 hodin a protože se to nedá dělat každý den, takže je to spíš zábava na zimní večery. Obyčejně jsem věděla dopředu asi půl roku, kdy se kdo vdává a jakou má představu o doplňcích, takže jsem přizpůsobila i spodní saténové šatičky barvě doplňků nevěsty. 

                                                                                          

Všechny mé výrobky jsou z příze "Sněhurka", na škrobení používám jen škrob za studena, který ředím dle potřeby tuhosti výrobků.

Klobouček.

Je velmi jednoduchý, spojíme 8 ř.o. do kruhu, 2.ř. - 24 dl.sl., 3.ř. 2 dl.sl. do prvního dl.s. předcházející ř. , 2 ř.o. a 2 dl.sl. do dalšího dl.sl., 4.ř. opakujeme celkem 6x to samé jako předcházející 3.ř. Máme vytvořený základ pro menší ananasový vzor, který najdeme v nějakém časopise na háčkování např. Diana, Sabrina, atd., pokud neumíme stačí, když budeme dělat obloučky z 5 ř.o. stále dokola nad sebou, až se nám utvoří kulaté dýnko kloboučku. Asi 13 řad, pak děláme krempu, aby se rozšířila, háčkujeme do každého obloučku 2x obloučky z 5ti ř.o. a zase spirálovitě 8-10 řad, poslední řadu obháčkujeme kr.sl. s pikotkami, není nutné, dle libosti a velikosti hlavy panenky. Při škrobení používám hustější škrob, aby držel tvar, použiji polystyrénovou kouli, kterou rozřežu na půlku (dá se koupit v zahrádkářských potřebách). Aby se klobouček nepřilepil na polystyren, dám kouli do mikrotenového sáčku, položím na nějakou podložku a natvaruji, příp. špendlíkem vypnu krempu. Hotový klobouček ozdobím tylovou mašlí, kterou připevním nití, aby nebyla vidět.

 

Halenka.

Začínáme ozdobnými obloučky, které se háčkují 4 ř.o., dl.sl. zpět do prvního ř.o., dále háčkujeme jen 3 ř.o., dl.sl. zpět do spojení ř.o. , uháčkujeme 20 ozdobných obloučků, 1.ř. na začátek každé řady háčkujeme vždy 5 ř.o. na otočku, dále háčkujeme obloučky ze 4 r.o., vždy pod dl.sl. a další do spoje dl.sl. a ř.o., máme v této řadě 40 obloučků, uháčkujeme celkem 4. rady, nyní si označíme rozdělení odlišnou barvou rozdělení pro přidávání jako rahlánovým způsobem. Přidávám vždy v lícové straně a druhou řadu uháčkuji zpět bez přidání. Rozdělení př.díl 3 obl. - 1 obl.označím - ŕukávek  12 obl. - 1 obl.označím - zadní díl 6 obl. - 1 obl.označím - rukávek 12 obl. - 1 obl.označím - př.díl 3 obl. -  označení je patrné i z fotografie, přidáváme celkem 3x, vždy před a za označeným obl. Uháčkujeme celkem 10 řad a nyní sháčkujeme dohromady přední díly a zadní díl, máme celkem - 6,1,12,1,6 - 26 obloučků (záleží jak jsme počítali a přidávali), uháčkujeme celkem dalších 6 ř. obloučky a zase přidáváme vždy do třetího obloučku jeden oblouček navíc, v této řadě háčkujeme již obloučky z 5 ř.o., aby se to trošku rozšířilo, uháčkujeme celkem 8.řad. Nyní obháčkumeme obloučky krátkými sloupky, pokračujeme bez přerušení příze na jeden předni díl - 3 řady kr.sl. pokračujeme obháčkováním výstřihu až se dostaneme na druhý přední díl a zase 3 řady kr.sl. ukončíme a zapošijeme. Nyní se vrátíme na rukávy, tam uháčkujeme celkem 10 řad a pak pod každý oblouček krátký sloupek, čímž rukávek nařasíme a zároveň sháčkujeme dohromady. Na přední díly našiju 3 patentky z umělé hmoty, aby nebyly vidět. Řadou před rozšířením jako na sukni protáhnu uháčkovaný pásek z dvojité příze, lehce naškrobím, rukávy natvaruji pomocí mikroten sáčku a nechám uschnout.

SUKNĚ.

Začínám opět ozdobnými obloučky. Uháčkuji 24 obloučků a spojím pevným okem do kruhu. Tady ovšem nepřidávám tolik obloučků, jen do každého druhého ozdobného začátečního obloučku a mám 36 obloučků. Základ tvoří kruh z obloučků z 5 řetízkových ok, háčkovaný stále dokola nad sebou, je vidět opět na fotografii. Uháčkujeme 8 řad po 36 obloučkách, označím poslední řadu, přidám na 54 obloučků, uháčkuji 11 řad, označím poslední řadu, přidám rozděleně na 81 obloučků a háčkuji dalších 11 řad a již navazuji opět ananasovým vzorem, který má aspoň 11 řad vzorku, opět najdu v nějakém časopise, když si netroufnu na ananas, přidám do každého druhého obloučku ještě jeden oblouček a tím se mi to nařasí na volánky, které mohu dělat jen z obloučků 5 ř.o., není to tak složité a je to taky hezké. Volány háčkuji vždy v označených řadách, které ještě přejedu jednou řadou obloučků, aby se to nepletlo. Jen si musím dávat pozor, abych se strefila do správné řady. Chce to notnou dávku trpělivosti, protože když to háčkujete, zdá se to být nekonečné, ale výsledek je ohromný. Nejnáročnější bude asi škrobení. Až máme uháčkované, naškrobíme mírně celou sukni, necháme uschnout, vyžehlíme jednotlivé kanýry, je to dřina a strašně to dlouho trvá. Pak si nachystám hustější škrob a začínám škrobit od vrchního kanýru, podložím si opět, abych nenaškrobila i ostatní kanýry, igelitem, nebo něčím podobným (existuje umělá hmota, která se přidává do nového nábytku při expedici na proložení) a nanáším pomocí houbičky škrob na kanýr, vytvaruji pomocí natáček (tzv.suchý zip) do potřebného tvaru (podle ananas vzoru je to ideální) a nechám zaschnout. Toto je zdlouhavá práce, protože jeden kanýr schne i dva dny. Po zaschnutí stáhnu nití a škrobím další kanýr, až mám všechny tři kanýry suché, dotvaruji kulmofénem a mám hotovo.

Pod háčkované šaty ušiji ze saténu halenku, kalhoty a kolovou sukni. No a to je na výběru nevěsty podle doplňků, výběr v saténech je ohromný, takže jakákoliv barva je opět nádherná. Panenky kupuji u Vietnamců, jsou poměrně laciné, jedna vyjde na necelé 200,-Kč. A to je celá paráda. Takže budu ráda, když se mi ozve někdo, kdo to zkusí a bude mít taky nádherný pocit jako já. A ještě přidám střih na šatičky a pár inspirativních vzorků na sukni. Zkoušejte, párejte a znovu háčkujte.

 

 

inspirativní vzory na sukničku

na tuto sukničku byl použitý vzor s filigránskou technikou - třetí v řadě

a tato je ananas, ale už nevím který

A ještě panenku vybírám taky podle vlasů - jaké má nevěsta.

Máme další panenku hotovou, už jen obšít ženicha, ale to snad někdy příště, protože tentokrát chystám žaket.

 

 

 

                                                                

 

                                                                                                          SVATEBNÍ HÁČKOVÁNÍ

 

Originální svatební tvoření, moje vlastní výroba i nápad. Jak to vlastně vzniklo. První byly panenky na plesy do tomboly a všem se velmi líbily. Pak už nebránilo zkoušet dál a když se vloni ženil syn, chtěla jsem udělat něco originálního na ozdobu rautového stolu. Panenku jsem uháčkovala a ženicha oblekla do černého obleku, nejvíce mi dal zabrat cylindr, ale i ten jsem nakonec zvládla. Jednoduchý popis na panenku najdete na http://www.otiskyprstu.ic.cz/ZdislavaH..htm, kde jsou ještě některé další ukázky tzv. svatebního háčkování jak to nazvala moje doufám přítelkyně přes internet Zdenka, která mě vlastně inspirovala ke tvorbě webových stránek. A ještě jedna internetová přítelkyně Emilka, která mi taky hodně pomohla, hlavně překonat můj nešťastný nástup do starobního důchodu.

Panenka je obháčkovaná z příze Sněhurka, podklad je saténová fialová halenka a sukně, růže z francouzké galantérie. Ženich má bílou košili a fialkovou kravatu, ladící s panenčinýma šatama.

Ten samý fialový satén jsem použila i na podkladové srdíčko na prstýnky.

Tato panenka už měla i bílý podklad a jinou kytici, ženich měl bílého motýlka a růži v klopě, byl ozdobou za tři týdny po naší svatbě u synova kamaráda.

Pak jsem pro dalšího kamaráda zdobila svatební auto pro nevěstu, bylo krásné počasí, jinak nevím, jak by to dopadlo, kdyby panenka zmokla.

                                                             

K tomuto háčkování patří krásné paraplíčka, jak pro nevěsty, tak pro drůžičky.

                                                               

                                                              

 

Další můj nápad byl, vymyslet něco na prstýnky. Když se před několika roky, vdávala kamarádka mé dcery a došla s tím, jestli bych ji udělala něco na prstýnky. V italských časopisech jsem viděla spoustu nádherných polštářků s mašličkama a květinkama, ale nebylo to ono, pak jsem uviděla ubrus na svatební stůl s labutí. A tak jsem začala vymýšlet, protože labutě, jak známo tvoří pár na celý život, no a kam jinam ty labutě dát, než na srdíčko, byl tu další nápad. Hledala jsem vhodné motivky, až jsem našla filigránský ubrus a tam byl motiv podobný srdci, kvítečka jsem koupila v galanterii, ušila srdíčko ze saténu, vyztužila vatelínem a zázrak byl na světě. Kdo má chuť a chce si vyzkoušet má k inspiraci pár fotografií, jak se vše dělalo. Každá máme fantazii, takže můžete zkoušet a zkoušet. Nemám úplně podrobný postup, ale něco jsem nafotila a dá se i z těchto fotografií vyčíst, jak by se to mohlo zhotovit.  Je to jistě zase něco jiného, než obyčejný tácek, byť zlatý nebo stříbrný, který se běžně používá při obřadech, i když dnešní nevěsty mají větší výběr ve svatebních salónech i v těchto doplňcích.

 

Srdíček pro nevěsty jsem udělala spoustu, nemám ani všechny vyfocené, protože se to dělalo obyčejně na poslední chvilku, asi tak 14 dní před svatbou. Při posledním jsem si trochu zdokumentovala postup a tak šikovné maminky, nebo nevěsty si mohou vytvořit své vlastní srdíčko a jistě bude nádherný pocit, že mám na svatbě opravdu něco, co jsem si udělala sama.

                                                       

Jak zhotovit srdíčko? Inspirativní návod najdete ve fotogalerii i s popisem, který je vytvořen opět z několika ilustrativních popisů z filigránské techniky, která je použita na ubrusy, nebo na dečky  a jen některou část jsem použila na srdíčko. Vyzkoušela jsem několik motivků, až jsem dospěla ke konečné verzi, kterou používám nyní. Napřed jsem uháčkovala srdíčko a pak jsem podle něj udělala střih z papíru, pak ušila srdíčko ze saténu, vyztušila vatelínem a zázrak byl na světě. Kvítečka jsem koupila u nás v Uh.Hradišti s francouskou galantérií (obchůdek už zrušili), ale našla jsem na internetu zásilkový obchod, kde lze koupit tyto kvítečka na dobírku - http://www.stoklasa.cz/ - ručně přišila kvítečka i labutě na háčkované srdíčko a pak přišila na saténové. Vypadá to opět složitě, ale kdo by nechtěl udělat radost nevěstě.

V košíku na fotograrii jsou pomůcky, které budete potřebovat, vršky na vyztužení labutě jsou od odlakovače, nebo od minibalení různých krémů

Ostatní fotografie jak na srdíčko i labutě budou opět  ve fotogalerii na rajčeti. Takže hodně zdaru pro maminky, které by udělaly pro ty svoje holky první i poslední.